Convocation Spring 2024

2024 Convocation Ceremony Video:

Part 1 

Part 2

Part 3

 

2024 Convocation Slideshow

 

Summer 2023 Undergraduates


Cheyenne Weaver 

 

Fall 2023 Undergraduates

 

Kathryn Bruce

Cayla Burlingame

Audrey Chavez    

Shayne Dolye

Matthew Espen

Nadia Graston

Annalisa Herrera

Detroit Kallunki

Jordan Lenz

Van Mai

IsaBelle McAlpine

Leslie Molina Garcia

Jazmin Molinar

Alicia Rodriguez-Acosta

Camila Seluja

Jillian Selwyn

Walden Shank

Savannah Shelton

Hailey Watt

 

Spring 2024 Undergraduates

 

Aiman Aamer

Ariana Aguilar

Bailey Barrows

Grace Bell

Jacx Crane

Alexandra Dark            

Robert Dyers

Seth Gloshay

Victoria Gomez             

Jessi Hobby

Galli Huaute

Simona Jayne      

Addison Key

Daniel Kinghorn

Noel Kittredge

Lark Landon

Adrianna LeDoux

Alexandria Longo

Ariel Lotero

Eric Lucero

Ramona MacLeod

Elijah Maestas

Julian Martinez

William Martinez

Castalia Mayerhofer

Alex Moulton

Jeanette Nelson

Juan Pena

Sophia Puglia-Henry

Gareth Ripol

Sofia Rivera

Sarah Romero

Victoria Ruiz

Andrew Russell

Acacia Ryska Denika Saiz

Kelly Stanley

Lizbeth Torrez Quiroz

Tanya Tyler

Marina Tynku

Mia Uhlenbrock

Chandler Veal

 

Undergraduate Departmental Honors

 

Alexandria Longo, “House of Zodiac”

magna cum laude

Advisor: Daniel Mueller

 

Castalia Mayerhofer, “Crafting Experience: Harryette Mullen and Gertrude Stein’s Poetic Experimentalism Transforming Aesthetic Experience as Defined by John Dewey’s Art as Experience”

magna cum laude

Advisor: Matthew Hofer

 

Alex Moulton, “America’s Gender Trouble: Janet Mock, Joshua Whitehead, and Billy-Ray Belcourt”

magna cum laude

Advisor: Kathryn Wichelns

 

Camila Seluja, “A Subgenre of Double Vision: Trauma as Magical Realism Experience in Lebanese Women's Autofiction”

magna cum laude

Advisor: Doaa Omran

 

Undergraduate Awards

 

Bank of America Undergraduate Student Award                                                                               Candis Canaday; Maria Fernandez

 

Bank of America Returning Student Award

Javier Cruz; Gareth Ripol

 

Reba Rutz Beidleman Endowed Scholarship

Tanya Tyler

 

Linda Gayle and Arthur John Brender Endowed Scholarship

Raquel Barcena

 

Elsie and James Demas Scholarship

Castalia Mayerhofer; Alex Moulton

 

Phyllis Flanders Dorset Scholarship in English Literature

Savannah Phelps; Morgan Tracy

 

Howard Dean Everett Scholarship

Monika Toledo

 

Virginia R. Fultz Scholarship

Aja Quintana

 

Hillerman-McGarrity Scholarship in Creative Writing

Leah Livingston

 

Irene B. Kimball Endowed Scholarship

Michelle Corral

Dr. E.A. Mares Award in Chicano Literature

Evelyn Cisneros; Ariel Menendez

                            

Mary M. McDonald Scholarship Fund in English

Karina Bolanos

 

Dale and Ivan Melada Endowed Scholarship

Mahlan Parker; Miriam Reichsfeld; Sydney Walker

 

New Mexico Folklore Scholar in English

Jacob Garcia

 

Katherine G. Simons Scholarship

Lilly Porter; Samantha Ramirez

 

Katherine M. Sims Memorial Scholarship

Jenessa Seaman

 

Joseph B. Zavadil Memorial Scholarship

Orion Lee

 

8th Annual Karen McKinnon Poetry Awards: 

Isabella Clarke, 1st  Place for "the hotel"

Tanya Tyler, 2nd  place  for “To My Yáázh”

Kadra Guillermo, 3rd  place for "Lonely the Jackrabbit"

 

áčTabáčekTabáčekčeTabáčekTabáček

Fall 2023 Graduates

 

Jared Gallardo, MFA Fiction

Danielle Stevens, MA Rhetoric & Writing

 

Spring & Summer 2024 Graduates

 

Emily Alameda, MFA Fiction

Didi Asiya, MA Rhetoric & Writing

Kyndall Benning, MFA Nonfiction

Kalila Bohsali, PhD Language & Literature

Asa Holcombe, MA Medieval Studies

Ian Martin, MA Medieval Studies

Ford Peay, MA Medieval Studies

Isabel Strawn, MA Rhetoric & Writing

Deanna Tenorio, MA Language & Literature

Isabella Valdez, MFA Nonfiction

Leo Williams, MFA Nonfiction

Chrysta Wilson, PhD Language & Literature

Anthony Yarbrough, MFA Fiction

 

Graduate Awards

Graduate Student Award in Rhetoric and Writing

Didi Asiya

 

Hillerman/McGarrity Scholarship in Creative Writing

Paris Baldante

Leo Williams

Anthony Yarbrough

 

Howard Dean Everett Scholarship

Madeline Mendoza

 

Rudolfo Anaya Fellowship

Lucas Garcia; Isabella Valdez              

 

Vicente Ximenes Scholarship

Isabel Strawn

 

TA Teaching Awards

 

Arts and Sciences Teaching Excellence Award

Kani Aniegboka

 

Outstanding 2120 Sequence

Rae Stringfield

 

Outstanding Core Writing Instructor

Julie Peterman

 

Outstanding New Writing Instructor

Jesyln Pool

 

Outstanding Peer Mentor

Lucas Garcia

 

Fresch and Davis Literature Teaching Award

Chrysta Wilson

         

Patricia Smith Creative Writing Teaching Award

Gwyneth Henke

 

Susan Deese-Roberts Outstanding Teaching Assistants of the Year

Kani Aniegboka; Julie Peterman

 

Department of English Language and Literature
Humanities Building, Second Floor
MSC03 2170
1 University of New Mexico
Albuquerque, NM 87131-0001

Phone: (505) 277-6347
Fax: (505) 277-0021

english@unm.edu